Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest to dzieło, które służy nie tylko wyzwoleniu człowieka z konkretnego nałogu (np. alkohol, nikotyna), zniewolenia czy lęku, ale ma też promować styl życia polegający na wolności i radości, a także rozbudzać w nas kreatywność w szerzeniu Nowej Kultury.
Dzieło to podejmujemy dobrowolnie z miłości do Boga i do drugiego człowieka. Ofiarowujemy Bogu naszą abstynencję i modlitwę w intencji czyjegoś wyzwolenia.
Pragniemy swoją wolnością wyzwalać naszych braci, którzy nie mogą już wyzwolić się o własnych siłach i potrzebują ludzkiej pomocy, a przede wszystkim łaski z nieba, aby wyrwać się z kajdan nałogu. Pragniemy przez ten czyn miłości podać rękę i służyć naszym bliźnim, tak jak Chrystus, który z miłości ku nam uniżył samego siebie przyjąwszy postać Sługi.
Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka podejmują post – abstynencję, aby służyć dziełu wyzwolenia człowieka z wszelkich uzależnień. Przez abstynencję podjętą w intencji ludzi zniewolonych wzrasta miłość w sercach osób, które rezygnują z alkoholu. Jezus obiecuje, że nawet szklanka wody podana z miłości bliźniemu nie pozostanie bez nagrody. Ten czyn miłości, jakim jest abstynencja w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, też nie pozostanie bez nagrody.
Osoby, które chcą przystąpić do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wypełniają deklarację. Deklaracja ta zawiera dwie możliwości:
* kandydacka (na okres jednego roku),
* członkowska (na czas przynależności do Krucjaty).
Nie ma w KWC deklaracji na całe życie. Członkom KWC pozostawia się wolność zrezygnowania z Krucjaty.
Nieprzyjmowane są jednak deklaracje „na próbę” czy na kilka miesięcy. Inne deklaracje są możliwe poza Krucjatą. Członkowie Krucjaty zobowiązują się również do nie kupowania, częstowania i wydawania pieniędzy na napoje alkoholowe, jak również do modlitwy w intencjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Opiekunem i moderatorem jest Ks. Piotr Bączyński - wikariusz parafii, u którego można zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących wspólnoty.