facebook
^Góra strony

 • 1 NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS
  ************************************************************ SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII KONKATEDRALNEJ W SUWAŁKACH. ************************************************************ WSZYSTKIM ODWIEDZAJACYM SZCZĘŚĆ BOŻE. ************************************************************
 • 2 PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
  ************************************************************ NIEDZIELA: 06:00; 07:30; 09:00; 10:30; 12:00; 16:00; 18:00; ************************************************************ DZIEŃ POWSZEDNI: 06:00; 07:00; 08:00; 18:00; 16:00 (pierwsze piątki miesiąca). ************************************************************
 • 3 KANCELARIA PARAFIALNA
  ********************************************************* Godziny otwarcia kancelarii: 09:00 - 11:00; 16:00 - 18:00; *********************************************************
 • 4 ABY MĄDRZEJ ŻYĆ...
  ********************************************************* " JEŚLI KTOŚ SIĘ MODLI, PAN BÓG W NIM ODDYCHA. " Ks. Jan Twardowski ********************************************************* " FALA NAS CIĄGLE UNOSI, TAKIE JEST ŻYCIE. NIE MOŻNA TEGO ZROZUMIEĆ, ANI OSĄDZIĆ, NALEŻY DAĆ SIĘ UNOSIĆ FALI. " Jean Paul Sartre ********************************************************* " BO GDY SENSU JUŻ NIE MA, TO SENS SIĘ ZACZYNA. " Ks. Jan Twardowski ********************************************************* " JEŚLI BÓG JEST NA PIERWSZYM MIEJSCU, WSZYSTKO INNE JEST NA SWOIM MIEJSCU. " św. Augustyn *********************************************************
 • 5 ABY MĄDRZEJ ŻYĆ...
  ********************************************************* " IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY ŚLADY TWOICH STÓP PRZETRWAŁY CIĘ. " Ks. Bp Jan Chrapek ********************************************************* " KAŻDA WIELKA RZECZ MUSI KOSZTOWAĆ I MUSI BYĆ TRUDNA. TYLKO RZECZY MAŁE I LICHE SĄ ŁATWE. " kard. Stefan Wyszyński ********************************************************* " ŁATWIEJ JEST ISTNIEĆ ZIEMI BEZ SŁOŃCA NIŻ BEZ ŚWIĘTEJ OFIARY MSZY ". św. Ojciec Pio *********************************************************

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA KONKATEDRALNA

pw. Św. ALEKSANDRA w SUWAŁKACH

Rekolekcje Adwentowe 2017

- ,,Przygotujcie drogę Panu i dla Niego prostujcie ścieżki - te słowa zaczerpnięte z Księgi Izajasza, nieustannie brzmią przez wieki i wzywają ludzi - umiłowane dzieci Boże, do odnowy życia i nawrócenia. Są przez to szczególną treścią adwentu. Tylko, że dziś trudno przeżywa się ten okres liturgiczny, kiedy zewsząd otaczają nas świąteczne dekoracje i dobiegają dźwięki kolęd. A przecież czas adwentu, to jest zaproszenie do zatrzymania się i zamyślenia nad swoim życiem” - przypomniał w kazaniu, Ksiądz Marcin Jarek, doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podczastrzydniowych rekolekcji adwentowych, w Konkatedrze św. Aleksandra.

Kaznodzieja wskazał na fakt, iż - ,,marketingowa otoczka, już nie mówi, o Bożym Narodzeniu, o Dziecięciu przychodzącym na świat. Jest jakaś nieokreślona ,,magia” świąt, której symbolem jest renifer i przerośnięty krasnolud o imieniu Mikołaj. Ważne jest, by adwent wykorzystać na uświadomienie sobie, że Bóg przyszedł na ziemię - podkreślił Ksiądz Marcin i dodał:

- ,,Człowiek, by nigdy takiego scenariusza nie wymyślił - takiego uniżenia się Boga - to mógł wymyślić tylko Bóg, tak bardzo zakochany w człowieku. Ten, który jest Panem wszechświata, staje się delikatnym, bezbronnym Dzieckiem, aby być Emmanuelem, czyli Bogiem z nami. Bliskim nam i naszym sprawom.  Żebyśmy bez lęku, ze wszystkim mogli do Niego się zwrócić. Przychodzi po to przede wszystkim, by wybawić nas od grzechu. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników - mówi Jezus. To niesie w sobie ładunek nadziei i optymizmu, ale jest też, zaproszeniem do nieustannej pracy nad sobą”.

Ojciec Rekolekcjonista życzył między innymi:

 

- ,,Żebyśmy nie zaprzepaścili naszej wieczności, byśmy z Chrystusem nie rozminęli się, kiedy On powtórnie przyjdzie. Abyśmy zawsze byli czuwający i gotowi, gdy zapuka do drzwi naszego serca”. Bo rekolekcje - jak powiedział - ,,to przede wszystkim spotkanie z Jezusem Chrystusem i Jego słowem, które oświeca nas, umacnia, prowadzi oraz przygotowuje, na radość Bożego Narodzenia, i na nasz czas, w chwale Królestwa Bożego”.

NABOŻEŃSTWO DROGI KRZYŻOWEJ Z UDZIAŁEM DZIECI
TEATR CIENI

10. 03. 2017 r.

 

Wielki Post to szczególny czas, kiedy pochylamy się nad rozważaniem Męki Naszego Zbawiciela. W tym czasie również dzieci z naszej wspólnoty parafialnej gromadziły się w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 1600 by towarzyszyć Panu Jezusowi w Jego Drodze Krzyżowej.

W tym roku każde z nabożeństw miało inną oprawę.

Dzieci z Koła Biblijnego działającego przy naszej parafii, w dniu 10 marca, przygotowały rozważania Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w formie krótkich scenek - Teatru Cieni.

Nad przebiegiem przygotowań młodych aktorów czuwała s. Renata - opiekun Koła Biblijnego.

Galeria zdjęć z nabożeństwa.

 

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA

04. 03. 2017 r.

 

Na zakończenie trwającego w Kościele 50 Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu (od 26 lutego do 04 marca) w naszej wspólnocie parafialnej już tradycyjnie miał miejsce obrzęd przyjęcia nowych członków do Krucjaty Wyzwolenia człowieka.

Krucjata Wyzwolenia Człowieka jest to dzieło, które służy nie tylko wyzwoleniu człowieka z konkretnego nałogu (np. alkohol, nikotyna), zniewolenia czy lęku, ale ma też promować styl życia polegający na wolności i radości, a także rozbudzać w nas kreatywność w szerzeniu Nowej Kultury.

Dzieło to podejmujemy dobrowolnie z miłości do Boga i do drugiego człowieka. Ofiarowujemy Bogu naszą abstynencję i modlitwę w intencji czyjegoś wyzwolenia. Pragniemy swoją wolnością wyzwalać naszych braci, którzy nie mogą już wyzwolić się o własnych siłach i potrzebują ludzkiej pomocy, a przede wszystkim łaski z nieba, aby wyrwać się z kajdan nałogu. Pragniemy przez ten czyn miłości podać rękę i służyć naszym bliźnim, tak jak Chrystus, który z miłości ku nam uniżył samego siebie przyjąwszy postać Sługi.

Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka podejmują post – abstynencję, aby służyć dziełu wyzwolenia człowieka z wszelkich uzależnień. Przez abstynencję podjętą w intencji ludzi zniewolonych wzrasta miłość w sercach osób, które rezygnują z alkoholu. Jezus obiecuje, że nawet szklanka wody podana z miłości bliźniemu nie pozostanie bez nagrody. Ten czyn miłości, jakim jest abstynencja w Krucjacie Wyzwolenia Człowieka, też nie pozostanie bez nagrody.

Osoby, które chcą przystąpić do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wypełniają deklarację. Deklaracja ta zawiera dwie możliwości:

* kandydacka (na okres jednego roku),

* członkowska (na czas przynależności do Krucjaty).

Nie ma w KWC deklaracji na całe życie. Członkom KWC pozostawia się wolność zrezygnowania z Krucjaty.

Nieprzyjmowane są jednak deklaracje „na próbę” czy na kilka miesięcy. Inne deklaracje są możliwe poza Krucjatą. Członkowie Krucjaty zobowiązują się również do nie kupowania, częstowania i wydawania pieniędzy na napoje alkoholowe, jak również do modlitwy w intencjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Odsłony

Odsłon artykułów:
178280

Gościmy

Odwiedza nas 77 gości oraz 0 użytkowników.