facebook
^Góra strony

 • 1 NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS
  ************************************************************ SERDECZNIE WITAMY NA STRONIE INTERNETOWEJ PARAFII KONKATEDRALNEJ W SUWAŁKACH. ************************************************************ WSZYSTKIM ODWIEDZAJACYM SZCZĘŚĆ BOŻE. ************************************************************
 • 2 PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH
  ************************************************************ NIEDZIELA: 06:00; 07:30; 09:00; 10:30; 12:00; 16:00; 18:00; ************************************************************ DZIEŃ POWSZEDNI: 06:00; 07:00; 08:00; 18:00; 16:00 (pierwsze piątki miesiąca). ************************************************************
 • 3 KANCELARIA PARAFIALNA
  ********************************************************* Godziny otwarcia kancelarii: 09:00 - 11:00; 16:00 - 18:00; *********************************************************
 • 4 ABY MĄDRZEJ ŻYĆ...
  ********************************************************* " JEŚLI KTOŚ SIĘ MODLI, PAN BÓG W NIM ODDYCHA. " Ks. Jan Twardowski ********************************************************* " FALA NAS CIĄGLE UNOSI, TAKIE JEST ŻYCIE. NIE MOŻNA TEGO ZROZUMIEĆ, ANI OSĄDZIĆ, NALEŻY DAĆ SIĘ UNOSIĆ FALI. " Jean Paul Sartre ********************************************************* " BO GDY SENSU JUŻ NIE MA, TO SENS SIĘ ZACZYNA. " Ks. Jan Twardowski ********************************************************* " JEŚLI BÓG JEST NA PIERWSZYM MIEJSCU, WSZYSTKO INNE JEST NA SWOIM MIEJSCU. " św. Augustyn *********************************************************
 • 5 ABY MĄDRZEJ ŻYĆ...
  ********************************************************* " IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY ŚLADY TWOICH STÓP PRZETRWAŁY CIĘ. " Ks. Bp Jan Chrapek ********************************************************* " KAŻDA WIELKA RZECZ MUSI KOSZTOWAĆ I MUSI BYĆ TRUDNA. TYLKO RZECZY MAŁE I LICHE SĄ ŁATWE. " kard. Stefan Wyszyński ********************************************************* " ŁATWIEJ JEST ISTNIEĆ ZIEMI BEZ SŁOŃCA NIŻ BEZ ŚWIĘTEJ OFIARY MSZY ". św. Ojciec Pio *********************************************************

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA KONKATEDRALNA

pw. Św. ALEKSANDRA w SUWAŁKACH

SIOSTRY TEREZJANKI

Nasza wspólnota

 

SIOSTRY POSŁUGUJĄCE W PARAFII:

s. Teresa (Teresa) KALSKA - Przełożona Wspólnoty i Katechetka

s. Jolanta (Maria ) KOPICZKO Katechetka

s. Cherubina (Czesława) RADZEWICZ Kancelistka

s. Alberta (Małgorzata) ŚWIERŻYŃSKA Zakrystianka

 

Historia Sióstr Terezjanek w Suwałkach

Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus posługuje w parafii św. Aleksandra w Suwałkach od momentu erygowania pierwszego domu zakonnego przy ul. Engelsa w roku 1958. Dom pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego założyła Matka Bernarda Nakonowska.

Początkowo Siostry pracowały w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i prowadziły kiosk parafialny przy kościele św. Aleksandra. Z czasem Siostry rozpoczęły naukę katechezy wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Siostry przez krótki czas mieszkały na plebanii i przygotowywały posiłki dla kapłanów. Od roku 1980 siostry mieszkają w domu parafialnym, w którym jest erygowana półpubliczna kaplica i wydzielona klauzura zakonna.

Obecnie Siostry Terezjanki podejmują w parafii św. Aleksnadra pracę zakrystianki i kancelistki oraz katechizują w szkołach podstawowych i przedszkolach. Prowadzą Terezjańskie Apostolstwo Ufności (TAU) dla dzieci i młodzieży oraz scholę dziecięco-młodzieżową „Nutki św. Aleksnadra”. Opiekują się również grupą bielanek.

Misja Sióstr Terezjanek w parafii Św. Aleksnadra

Ø   Przyczynianie się do uświęcania osób postawionych na drodze sióstr poprzez świadectwo wiary i miłości.

Ø   Szerzenie kultu św. Teresy od Dzieciątka Jezus i zapoznawanie innych z drogą dziecięctwa duchowego.

Ø   Kształcenie i wychowanie dzieci oraz młodzieży w duchu św. Teresy.

Ø   Rozkrzewianie wiary.

Ø   Modlitwa za kapłanów.

Ø   Modlitwa za rodziny, a szczególnie za dzieci i młodzież z parafii.

Ø   Pomaganie kapłanom w ich pracy duszpasterskiej.

Ø   Ofiarowywanie Dobremu Bogu trudności i cierpień dnia codziennego, w intencji tych, do których obecnie zostałyśmy posłane.

Patronka

ŚW. TERESA OD DZIECIĄTKA JEZUS

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, znana też jako Mała Teresa, Mały Kwiatek; właśc. fr. Marie Françoise Thérèse Martin (ur. 2 stycznia 1873 w AlençonFrancja, zm. 30 września 1897 w Lisieux) – francuska karmelitanka bosa (OCD), córka świętego Ludwika i świętej Marii Martindziewica i święta Kościoła katolickiego oraz doktor Kościoła.

    Dzieciństwo

 

Teresa Martin urodziła się jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Jej ojciec był zegarmistrzem, matka zaś koronkarką. Rodzice byli pobożnymi ludźmi. Ludwik miał zostać mnichem, lecz z powodu braku znajomości języka łacińskiego nie został przyjęty do zakonu. Zelia chciała wstąpić do zakonu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, ale jej kandydatura została odrzucona ze względu na problemy z oddychaniem i nawracające bóle głowy. Ludwik i Zelia poznali się w 1858, a trzy miesiące później wzięli ślub. Mieli dziewięcioro dzieci, z których tylko pięć córek – Marie, Pauline, Leonie, Céline i Thérèse – dożyło wieku dorosłego.
Biznes koronkarski Zelii był na tyle dochodowy, że Louis sprzedał swój sklep zegarmistrzowski siostrzeńcowi i zaczął współpracować ze swoją żoną. 

 

Zelia zmarła na raka piersi w 1877, kiedy Teresa miała zaledwie cztery lata. W listopadzie jej ojciec sprzedał warsztat koronkarski i przeniósł się do Lisieux w Normandii, gdzie mieszkał brat Zelii, Izydor Guérin, z zawodu farmaceuta.

Gdy Teresa skończyła osiem lat, rozpoczęła naukę w szkole klasztornej sióstr benedyktynek. Rok później jej siostra Paulina, z którą była zżyta, wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Lisieux. Także Teresa chciała być członkinią tego zgromadzenia, ale z powodu młodego wieku jej kandydatura została odrzucona. W czternastym roku życia, gdy jej kolejna siostra Maria wstąpiła do tego samego zgromadzenia, ponownie starała się wstąpić do Karmelu i znowu nie została przyjęta. Następnie razem z ojcem odbyła pielgrzymkę do Rzymu, gdzie podczas audiencji generalnej poprosiła papieża Leona XIII, aby ten wprowadził ją do zakonu w piętnastym roku życia. Na jej prośbę papież powiedział: „Cóż, moje dziecko, rób to, co powiedzą przełożeni”.

 Karmel 

 

 

 

 

9 kwietnia 1888 wstąpiła do Karmelu w Lisieux, przyjmując imię Teresa od Dzieciątka Jezus, do którego 10 stycznia 1889, w dniu obłóczyn rozpoczynających nowicjat, dodała predykat "od Najświętszego Oblicza". W ceremonii obłóczyn uczestniczył jej ojciec.  8 września 1890 roku złożyła śluby zakonne. Rok później odkryła „małą drogę dziecięctwa duchowego”. Pragnęła, by jej życie stało się aktem doskonałej miłości, a cierpienie możliwością jej pogłębienia i wykazania. W lutym 1893 r. została mistrzynią nowicjatu. 29 lipca 1894, po kilku latach walki z chorobą psychiczną, zmarł jej ojciec.

 Autobiografia

 

Pod koniec 1894 matka Agnieszka od Jezusa (będąca jednocześnie jej rodzoną starszą siostrą Pauliną) poprosiła ją, by spisała wspomnienia z dzieciństwa (rękopis „A”). W następnym roku Teresa została duchową siostrą kleryka, który przygotowywał się do misji. Pierwszy rękopis „A”, wraz z jej kolejnymi rękopisami „B” (spontaniczny list do Jezusa, wyrażający głęboką miłość Świętej) i „C” (opisujący życie zakonne Świętej) opublikowane po jej śmierci, stanowią autobiografię.

Autobiografia św. Teresy, zatytułowana później „Dzieje duszy”, należy do klasyki karmelitańskiej.

Choroba i śmierć

 

Rankiem w Wielki Piątek 1896 r. pojawił się pierwszy krwotok z płuc, objaw zaawansowanej gruźlicy. Z powodu choroby nie mogła skorzystać z zaproszenia do ośrodka karmelitańskich misjonarzy w ówczesnych Francuskich Indochinach, gdzie miała wyjechać tworzyć nowy Karmel w Hanoi. W lipcu 1897 została przeniesiona do klasztornego szpitala, gdzie zmarła 30 września w wieku 24 lat. Została pochowana na miejskim cmentarzu w Lisieux, na którym jej wuj wykupił koncesję na pochówki dla karmelitanek. Doczesne szczątki Teresy spoczywają dziś w Bazylice pod jej wezwaniem, konsekrowanej w 1954 r. w Lisieux.

 

 Patronat

Od 14 grudnia 1927 jest główną patronką misji katolickich (obok św. Franciszka Ksawerego).

W roku 1944 Pius XII ogłosił św. Teresę drugą, obok św. Joanny d’Arc, patronką Francji.

Jest również patronką zakonów: karmelitanekterezjanek (Zgromadzenia Sióstr świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, CST).

W Polsce patronuje archidiecezji łódzkiej. Patronuje również chorym na AIDS.

 

Ikonografia i atrybuty

ikonografii św. Teresa przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii.  Jej atrybutami są: Dziecię Jezus, księga, pęk róż, pióro pisarskie.

 

   

Gościmy

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłony

Odsłon artykułów:
348950